שאלה מחשבון האינסטגרם שלנו: "עד איזו טמפרטורה הגוף שלנו יכול להגיע?"

יש לנו זוכה בתחרות השאלות שקיימנו ב kids_in_mind@ חשבון האינסטגרם שלנו.

@leelevi.love זכתה בבובת פנקו פופ של הנסיכה ליה עם השאלה: "עד איזו טמפרטורה הגוף שלנו יכול להגיע?"

שאלה מעניינת, שכשחושבים עליה בעצם מבינים, שהיא לא תקבל תשובה קצרה בלבד מפני שקודם יש צורך לענות על השאלה: "מה מצב הגוף שלנו בטמפרטורה שעליה שואלים?"

התשובה הארוכה היא שהטמפרטורה המינימלית שהגוף שלנו יכול להגיע אליה היא קרוב מאוד לאפס המוחלט, 273 מעלות צלסיוס מתחת לאפס, או אפס מעלות קלוין. בטבע נוכל להתקרב למרחק של 2.7 מעלות צלסיוס מהאפס המוחלט אם פשוט נשייט בחלל ללא חליפת חלל, כמו זאת שמגינה על האסטרונאטים בהליכות החלל שלהם. ללא הגנת החליפה, ב בטמפרטורה זאת הגוף שלנו קפוא בצורה הכי קפואה שיכולה להיות ואנחנו בעצם מתים.

בקצה השני של הסקלה הטמפרטורות יכולות לעלות עד טמפרטורה שנקראת ה"חם המוחלט". טמפרטורה זאת היא תחזית המבוססת על מודלים פיסיקליים ולא תוצאה של מדידה. אין לנו מושג קלוש לגבי מה קורה לחומר בטמפרטורה זאת ואם תהיתם מה הערך שלה, אז הוא נראה ככה: 142,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 מעלות קלוין, או 142 ואחריו 32 אפסים.

הטמפרטורה הכי גבוהה שהצליחו ליצר ולמדוד על כדור הארץ בתנאי מעבדה לפרק זמן קצר היא הטמפרטורה 7,200,000,000,000 מעלות קלוין או 7 ואחריו 12 אפסים. טמפרטורה זאת הושגה במאיץ החלקיקים LHC, ששוכן מתחת לגבול שוויץ-צרפת, על ידי ריסוק בהתנגשות של  חלקיקי זהב. טמפרטורה זאת יותר גבוהה מהטמפרטורה של התפוצצות סופר-נובה.

לגוף שלנו אין סיכוי לשרוד כמוצק בטמפרטורות כאלו ולכן בניגוד לאפס המוחלט, אנחנו לא ממש יכולים לומר שהגוף שלנו הגיע לטמפרטורות אלו.

למעשה, הגוף האנושי הופך לאפר ועפר בטמפרטורות נמוכות בהרבה מהנ"ל. בחלק מהתרבויות בעולם נהוג לשרוף את גופות המתים ולא לקבור אותן. בתי הלוויות שמטפלים בשריפת הגופות שורפים אותן בתנורים תעשייתים שפועלים בטמפרטורה של בין 870 ל- 980 מעלות צלסיוס. טמפרטורות אלו נדרשות על מנת לוודא שהגופה נשרפת בשלמותה והופכת לאפר ועפר.

אז עכשיו כשאנחנו יודעים מה הם הטמפרטורות הקיצוניות ביותר ( 270 מעלות צלסיוס מתחת לאפס עד כ- 900 מעלות צלסיוס מעל לאפס) שגוף האדם יכול ל"התמודד" איתן (במרכאות כפולות ומכופלות), בואו נראה אילו טמפרטורות אנחנו יכולים לסבול ועדיין להישאר בחיים.

אז @leelevi.love שאלה והנה אני עונה בצורה יותר מדוייקת למה שאני הבנתי שהיא שואלת: "באילו טמפרטורות גוף וסביבה הגוף האנושי מסוגל להמשיך לפעול ולשרוד?"

הגוף שלנו נע סביב טמפרטורה נורמלית של 37 מעלות צלסיוס. הטמפרטורה יכולה להשתנות מטה/מעלה במידה מועטה כתלות במצבנו הבריאותי, אם אנחנו אישה או גבר או ילדים וגם כתלות במקום המדידה…

הגוף שלנו יכול לשרוד במקרים חריגים את טמפרטורות הגוף (לא טמפרטורת של הסביבה) הבאות (כל המספרים הם במעלות צלסיוס):

חום גבוה

44 – מוות וודאי. היו מקרים שבהם אנשים שרדו עד 46.5 מעלות צלסיוס לפני שמתו.

43 – מוות כמעט וודאי. בדר"כ מתים או סובלים מנזק מוחי בלתי הפיך.

42 – ניתן לשרוד אם מטפלים בחולה.

41 – מצב חירום רפואי.

חום נמוך

24 עד 26 – מוות עקב דום לב והפסקת נשימה.

28  – הפרעות בקצב הלב והפסקות נשימה – הגוף נראה כמת. ניתן לשרוד אם מטפלים בחולה.

31 – אובדן הכרה. רפלקסים חלשים וקצב הלב והנשימה דועכים.

32 – מקרה חירום רפואי.

לגבי התמודדות עם טמפרטורת הסביבה, ראינו שעם חליפת חלל אנחנו נשרוד גם בטמפרטורה של כמעט האפס המוחלט, אז השאלה היא אילו טמפרטורות אנחנו יכולים לשרוד ללא אמצעי מיגון.

כשחם לנו, הגוף שלנו מפריש חום החוצה והזיעה עוזרת לקרר אותנו. כל עוד אנחנו מסוגלים לקרר את הגוף שלנו, אנחנו בסדר. גם בטמפ' של 55 מעלות צלסיוס בעמק המוות בארה"ב נשרוד אם נשתה מספיק מים. אם לא נשתה כלל, נמות בתוך מספר שעות.

כשקר לנו הגוף שומר על חומו ורועד על מנת לייצר חום פנימי נוסף. כל עוד זה קורה, אנחנו בסדר. אם נמצא את עצמנו במיים קפואים נצליח לשרוד רק זמן קצר.

טמפרטורות הסביבה הבאות הן במעלות צלסיוס:

55 – עומס החום גבוה מדי. יש להפסיק כל פעילות גופנית. הגוף לא יכול לאבד חום מספיק מהר לסביבה וסובלים ממכת חום. ללא טיפול חירום, מכת חום תסתיים במוות.

0 – נקודת הקיפאון של מיים. הגוף יכול לשרוד בין 15 ל- 45 דקות. ללא טיפול חירום, מצב זה מסתיים במוות.

 

מקווה שהחכמתם. נשמח לקבל שאלות נוספות דרך עמוד צרו קשר באתר או דרך ערוצי הקשר שלנו.

נשתמע.

 

מקורות:

http://futurism.com/science-explained-hottest-possible-temperature/

https://en.wikipedia.org/wiki/Absolute_hot

https://en.wikipedia.org/wiki/Cremation

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%90%D7%99%D7%A5_LHC

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_body_temperature

http://www.healthline.com/health/extreme-temperature-safety#TheHeat2

ילדים בראש הוא הפודקאסט הישראלי הראשון לילדים סופר סקרנים שמתעניינים בהכל. הפודקאסט עוסק במדע, טכנולוגיה, ספרים, אינטרנט, אפליקציות, סדרות טלוויזיה, סרטים ועוד ועוד ועוד