כדורי אש "מסתוריים" בשמיים

אם תשאלו חברים או בני משפחה, האם הם ראו תופעה מוזרה בשמיים, בהסתברות גבוהה שהתשובה שתקבלו תהיה כן. אם תנסו להבין מהם, מה הם ראו, לעיתים רחוקות הם יוכלו לענות תשובה הגיונית וייתכן שחלק מהתשובות ינדדו למרחבי המדע הבדיוני, חלליות וחייזרים שקפצו לביקור.

לכל תופעה שכזאת יש הסבר הגיוני לחלוטין, אנחנו פשוט לא מודעים להסבר ההגיוני ברגע שאנחנו צופים בתופעה. גם אם נקבל את התשובה לאחר מספר ימים, אנחנו נישאר עם הזיכרון של ההבנה הראשונה שלנו ולרוב לא נזכור את ההסבר ההגיוני, כי הוא לא מקושר אצלנו עם ההרגשה הנהדרת של "ואו, איזו תעלומה. מה ראינו הרגע?". אישית, אני חושב שהייתי עד לכמעט עשרה אירועים כאלו או ששמעתי עליהם מצופים שחזו בו באופן אישי. אותי מרגשת העובדה שאני יכול להסביר להם מהם ראו. אני רוצה שאתם תוכלו גם לעשות זאת.

גם בערוץ האינסטגרם שלנו, ממש בימיו הראשונים, שיתפנו איתכם תמונה של כדור אש "מסתורי" מעל שמי רעננה. לא יכולנו להסביר מה גרם לו מפני שלא קיבלנו אישור רשמי בתקשורת, אך אתם יכולים לבחור בין ההסברים הבאים.

ההסבר האמיתי (בכל מקרה הסביר ביותר)

את ההסבר האמיתי והסביר ביותר הוספנו לאחר שפורסמה ב Ynet הכתבה ״תיעוד: מטוס תובלה יצר שובל מרהיב מעל ישראל״ עם צילום וידאו בחדות מספיק גבוהה על מנת לזהות את הגורם לפסים.

ככל הנראה מה ששיתפנו בערוץ האינסטאגרם הוא פשוט צילום בחדות נמוכה ומגורען (אייפון 4 בשעת ערביים) עד כדי כך שלא ניתן לזהות שהעצם בראש הפס, הוא כנראה מטוס שטס בגובה רב והצבע הלבן, בדרך כלל, של פסי ההתעבות הפך לכתום אש בשל החזרת קרני השמש בזמן השקיעה.

למידע נוסף על כיצד נוצרים פסים אלו כדאי לקרוא את עמוד הויקיפדיה ״פס התעבות״ ואת הטור המצחיק כתמיד של בלדד השוחי ״למה מטוסים משאירים שובלים?״

גרמי שמיים טבעיים – מטאורים וכוכבי שביט

ישנם שני סוגים של גרמי שמיים שאנו יכולים לראות בעין, שמופעים בצורה של כדורי אש. אלו הם המטאורים, אסטרואידים  וכוכבי השביט. לרוב, גרמי שמיים אלו לא מופיעים בהפתעה.

מטר הפרסאידים 2007 - צילום מורכב של נאס״א
מטר הפרסאידים 2007 – צילום מורכב של נאס״א

מטאורים הם אבנים בחלל, לעיתים בגודל סלעים קטנים אך לרוב לא יותר מגודל של אבן קטנה או גרגירי חול. מטאורים ישרפו בכניסה לשכבת האטמוספירה ויראו כקווי אש (במקרה של חלקיקים גדולים) או פסי אור שנעלמים במהירות (במקרה של חלקיקים קטנים).

מדי שנה אנו יכולים לצפות ברשימה ארוכה של מטרי מטאורים, שכל שנה מופיעים סביב אותו תאריך ומקרינים מאותה נקודה בשמיים, על רקע כוכבי ה"מזלות" השונים. המטרים המרשימים ביותר, שמושכים את מירב הצופים בחצי הכדור הצפוני (שישראל נמצאת בו) הם מטר הפרסאידים (בחודש אוגוסט על רקע קבוצת הכוכבים פרסאוס) ו- מטר הג'מינידים (בחודש דצמבר על רקע קבוצת הכוכבים תאומים).  שני מטרים אלו הם רק שניים מהמטרים שחוזרים כל שנה, אך הם המרשימים ביותר בבהירותם, בקלות הצפייה ובכמות המטאורים שהם מציגים. מדי שנה מתקיימים אירועים ברחבי ישראל (והעולם) לצפייה במטר הפרסאידים שמתרחש בקיץ. לקבלת פרטים על אירועי צפייה, בקרו לקראת הקיץ באתר פארק תמנע או פורטל מצפה רמון ועקבו אחרי העיתונות.

שביט הייל-בופ בשנת 1997
שביט הייל-בופ בשנת 1997

כוכבי שביט הם נדירים יותר לצפייה ואני מתכנן להכין פרק מיוחד עליהם. בגדול נאמר שאלו גושי ענק של חומר, שמשייטים במסלול סביב השמש בתוך מערכת השמש. כאשר הם מתקרבים אליה, הם מתחממים ופולטים גזים, שיוצרים שובל ארוך מאוד, שיכול להימתח מאחורי השביטים למרחק של מאות מיליוני ק״מ.

פסולת חלל שמתרסקת בחזרה לכדו״א

להוסיף תוכן

טילים

להוסיף תוכן

Save

Save

ילדים בראש הוא הפודקאסט הישראלי הראשון לילדים סופר סקרנים שמתעניינים בהכל. הפודקאסט עוסק במדע, טכנולוגיה, ספרים, אינטרנט, אפליקציות, סדרות טלוויזיה, סרטים ועוד ועוד ועוד